POMOC

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz temat
Opis i cennik świadczonych usług
Realizacja przesyłek
Korzystanie z serwisu
Szukaj
Opis i cennik świadczonych usług
Czym jest Bliskapaczka.pl?

Bliskapaczka.pl to nowoczesne rozwiązanie typu “click&collect”, czyli zintegrowane na jednej mapie ponad
29 000 punktów nadawczo-odbiorczych w całej Polsce.

To największa sieć punktów nadawczo-odbiorczych w Polsce, w których nadasz paczkę, a Twój Klient wygodnie ją odbierze.

To wiele sieci partnerskich, tj,: Kioski RUCHu, paczkomaty InPost, placówki Poczty Polskiej, punkty DPD Pickup, punkty UPS Access Point, stacje benzynowe Orlen i Lotos, sklepy sieci Żabka oraz FreshMarket.

Wszystko w jednym miejscu, na jednej mapie. Takiego zasięgu nie ma nikt. Teraz każdy może wygodnie odebrać zamówienie złożone u Ciebie.

Co mam zrobić, żeby wysłać paczkę przez Bliskapaczka.pl?

Wystarczy założyć u nas konto. Nie musisz podpisywać żadnych umów, ani deklarować minimalnej liczby przesyłek w miesiącu.

Nie zgadzam się z jednym z punktów regulaminu Bliskapaczka.pl. Czy nadal mogę korzystać z waszych usług?

Niestety nie, akceptacja Regulaminu Bliskapaczka.pl, a także Przewoźników jest warunkiem korzystania z naszego serwisu. Podczas zakładania konta akceptujesz warunki zawarte w Regulaminach.

Jeśli masz wątpliwości do ich zapisów, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na Twoje pytania.

Co obejmuje cena przesyłki?

Na opłatę składają się cena podstawowa brutto plus opłata paliwowa, która jest wliczona w cenę usługi. Jest to całość opłaty za przesyłkę krajową do maksymalnej wagi 25 kg zamówioną przez Bliskapaczka.pl i wykonaną przez wybranego Przewoźnika.
W tej cenie oferujemy:

  • obsługę zamówienia i przekazanie go do realizacji Przewoźnikom,
  • utworzenie Listu Przewozowego gotowego do wydruku i umieszczenia na paczce,
  • odbiór paczki przez kuriera z punktu nadawczego i doręczenie do punktu odbiorczego,
  • dostęp do panelu Użytkownika Bliskapaczka.pl, wraz z kompletem informacji na temat Twoich wysyłek.
Jakie metody płatności oferujecie?
Płatności natychmiastowe
PayU: przelew, BLIK, płatności kartą (Google Pay, Apple Pay, Mastercard, Visa)
Płatności odroczone
Płatność przelewem za fakturę VAT wystawianą raz w miesiącu.
Kiedy otrzymam fakturę VAT za usługi?

Fakturę VAT wystawiamy na początku każdego miesiąca za zamówienia przyjęte w poprzednim miesiącu.  Dokument księgowy wystawiony zostaje w wersji papierowej w formie zestawienia zleceń z danego miesiąca. O wystawieniu faktury informujemy w wiadomości e-mail wysyłanej na adres podany podczas rejestracji.

Realizacja przesyłek
Co jest potrzebne do złożenia reklamacji usług kurierskich?

Przesyłka dotarła po terminie? Paczka lub jej zawartość jest uszkodzona? Przesyłka zaginęła? To jedne z najczęstszych powodów składania reklamacji usług kurierskich. Podpowiadamy, co jest niezbędne do złożenia reklamacji usługi kurierskiej, dlaczego przewoźnik może wezwać do uzupełnienia braków w dokumentacji reklamacyjnej oraz kto jest upoważniony do podpisania pełnomocnictwa reklamacyjnego i dlaczego w ogóle jest ono potrzebne.

Powodów składania reklamacji usług kurierskich jest kilka, jednak aby złożony wniosek reklamacyjny został w ogóle rozpatrzony, musi być złożony prawidłowo. Przedstawienie oraz uzasadnienie reklamacji, a także komplet niezbędnej dokumentacji są niezbędne do szybkiego rozwiązania nieprzyjemnej sytuacji. 

Reklamacja usługi kurierskiej – z jakiego powodu można ją złożyć i jakich dokumentów potrzebujesz?

Reklamację na usługę kurierską można złożyć w następujących przypadkach:

  • nieterminowość usługi – czyli wtedy, gdy przesyłka dotarła po terminie gwarantowanym. Gwarantowany termin doręczenia przesyłki jest zawsze określony w regulaminie każdej firmy kurierskiej. Często zdarza się, że zamawiając przesyłkę odbiorca otrzymuje informację o planowanym terminie doręczenia. Termin planowany i termin gwarantowany różnią się od siebie – ten pierwszy jest najszybszym terminem realizacji usługi, a gwarantowany – terminem ostatecznym. Reklamację z powodu nieterminowości usługi można zgłaszać, gdy minął już ostateczny termin realizacji, a przesyłka otrzyma końcowy status “doręczona” lub “zwrot do nadawcy”. Podczas zgłaszania reklamacji z powodu nieterminowości, gdy upłynął dopiero termin planowany, taka reklamacja nie będzie rozpatrywana;
  • uszkodzenie przesyłki – czyli wtedy, gdy zawartość przesyłki dociera do adresata uszkodzona. Podejrzenie uszkodzenia przesyłki może wzbudzić już uszkodzone opakowanie, dlatego wtedy warto otworzyć taką paczkę w obecności kuriera. Dodatkowo, jeśli spodziewamy się delikatnej zawartości w paczce, a opakowanie zewnętrzne nie jest uszkodzone, wtedy również warto skontrolować jej stan w obecności kuriera;
  • zagubienie przesyłki – czyli moment, gdy upłynął już gwarantowany, ostateczny termin doręczenia, a przesyłki nadal brak. Zanim jednak złoży się reklamację z powodu zaginięcia przesyłki, warto skontaktować się z firmą kurierską i spróbować ustalić, co dzieje się z paczką. Jeśli nie jest to opóźnienie w doręczeniu i nie jest możliwe ustalenie, gdzie znajduje się przesyłka, wtedy można złożyć reklamację z tytułu zagubienia przesyłki. Jeśli uda się ustalić, co dzieje się z paczką i gdzie ona się znajduje, wtedy reklamacja z tytułu zagubienia przesyłki nie jest możliwa – można złożyć reklamację z powodu nieterminowości doręczenia;
  • dopłata – przyczyn nałożenia dopłaty na już nadaną i opłaconą przesyłkę jest kilka. Najczęstszą z nich jest dopłata z tytułu przeważenia lub dopłata z tytułu niezgodności faktycznych wymiarów przesyłki z wymiarami zadeklarowanymi przy nadaniu paczki. Jeśli przesyłka została nadana zgodnie ze wszystkimi normami przewoźnika, nadawca ma pewność, że wszystkie wymiary oraz waga są zgodne z normami zgłoszonymi podczas nadania, w środku paczki nie znajdują się przedmioty zabronione w transporcie, a mimo to na nadawcę została nałożona dopłata, wtedy można złożyć reklamację z tytułu dopłaty. 

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia reklamacji usługi kurierskiej?

Nieterminowa realizacja usługi

Reklamację z powodu nieterminowej realizacji usługi można zgłosić po zakończeniu zlecenia, czyli otrzymaniu przesyłki lub po jej zwrocie do nadawcy. Z tytułu takiej reklamacji firma kurierska zwraca koszty transportu w formie korekty, nie odszkodowania. Za utracone korzyści przewoźnik nie odpowiada.

Aby złożyć reklamację z tytułu nieterminowości, potrzebne będą:

  • kopia listu przewozowego;
  • treść zgłoszenia reklamacyjnego;
  • pełnomocnictwo wypełnione przez właściciela przesyłki, jeśli w jego imieniu reklamację ma złożyć platforma logistyczna, z której usług korzystał podczas tej wysyłki.

Uszkodzenie przesyłki

Reklamację z powodu uszkodzenia przesyłki można złożyć po zakończeniu drogi transportowej (7 dni bez protokołu, 12 miesięcy z protokołem – paczki krajowe), czyli wtedy, gdy zostanie ona doręczona do odbiorcy. Z tytułu tej reklamacji firma kurierska zwraca koszty transportu oraz koszt wysyłanego towaru, ustalony na podstawie paragonu, faktury, zrzutu ekranu z zakończonej aukcji, itd. Uwaga, proforma nie jest dokumentem księgowym.

Aby złożyć reklamację z tytułu uszkodzenia przesyłki, potrzebne będą:

  • kopia listu przewozowego;
  • protokół szkody spisany z kurierem podczas odbioru uszkodzonej przesyłki;
  • pełnomocnictwo przygotowane przez właściciela przesyłki, jeśli w jego imieniu reklamację ma złożyć platforma logistyczna, z której usług korzystał podczas tej wysyłki;
  • potwierdzenie wartości towaru dokumentem księgowym, czyli paragon, faktura, zrzut ekranu zakończonej aukcji wraz z oświadczeniem ws. ceny produktu, sporządzonym w formie dokumentu albo potwierdzenie przelewu z banku;
  • zdjęcia uszkodzeń, przedstawiające opakowanie zewnętrzne, zabezpieczenie wewnętrzne przesyłki, uszkodzenia zawartości;
  • treść zgłoszenia reklamacyjnego;
  • numer rachunku bankowego do wypłaty odszkodowania.

Zagubienie przesyłki

Reklamację z powodu zaginięcia przesyłki można złożyć po kontakcie z firmą kurierską lub platformą logistyczną i potwierdzeniu, że rzeczywiście przesyłka zaginęła, a nie wystąpiło opóźnienie w doręczeniu. Z tytułu tej reklamacji rekompensatą jest zwrot kosztów transportu oraz zwrot kosztów towaru, po uprzednim potwierdzeniu jego wartości.

 

Aby złożyć reklamację z tytułu zagubienia przesyłki, potrzebne będą:

  • kopia listu przewozowego;
  • pełnomocnictwo przygotowane przez właściciela przesyłki, jeśli w jego imieniu reklamację ma złożyć platforma logistyczna, z której usług korzystał podczas tej wysyłki;
  • protokół szkody w przypadku częściowego zagubienia przesyłki;
  • potwierdzenie nadania przesyłki podpisane przez kuriera;
  • potwierdzenie wartości przesyłki (dokument księgowy), czyli paragon, faktura, zrzut ekranu zakończonej aukcji wraz z oświadczeniem ws. ceny produktu, sporządzonym w formie dokumentu albo potwierdzenie przelewu z banku;
  • treść zgłoszenia reklamacyjnego, zawierająca dokładny opis zawartości przesyłki oraz sposobu jej zapakowania;
  • numer rachunku bankowego do wypłaty odszkodowania.

Reklamacja dopłaty do przesyłki

Każdy wniosek reklamacyjny z tytułu dopłaty jest rozpatrywany indywidualnie, ze względu na powód dopłaty oraz jej podstawę. 

Aby złożyć reklamację z tytułu dopłaty, potrzebne będą:

  • numer faktury, do której naliczono dopłatę;
  • numer listu przewozowego;
  • parametry przesyłki – waga, wymiary, sposób opakowania (warto dołączyć zdjęcia przesyłki).

Kiedy przewoźnik wzywa do uzupełnienia dokumentacji reklamacyjnej i dlaczego?

Składając reklamację usługi kurierskiej, oprócz treści zgłoszenia reklamacyjnego trzeba dołączyć do niej pełną, wymaganą dokumentację. Podstawą jest oczywiście kopia listu przewozowego, którą posiada każdy uczestnik usługi – nadawca, odbiorca, kurier oraz firma kurierska realizująca zlecenie. Przed nadaniem paczki warto zawsze zrobić jej kilka zdjęć, zwłaszcza jeśli przesyłka jest delikatna lub ma cenną zawartość. Zdjęcia są mocnym dowodem w przypadku każdej reklamacji.

Jeśli złożona dokumentacja reklamacyjna jest niekompletna, przewoźnik może wezwać zleceniodawcę lub jego pełnomocnika do jej uzupełnienia. Zwracamy uwagę, że termin na rozpatrzenie reklamacji rozpoczyna bieg od uzupełnienia reklamacji zgodnie z wezwaniem.

Kto jest upoważniony do podpisania pełnomocnictwa reklamacyjnego? Kiedy jest ono potrzebne?

Jeśli paczka została wysłana za pośrednictwem platformy logistycznej – np. Bliskapaczka, to platforma jest płatnikiem za zlecenie, a więc stroną w postępowaniu reklamacyjnym. Aby przewoźnik przyjął zgłoszenie reklamacyjne, do reklamacji należy dołączyć dokument pełnomocnictwa, który powinien zostać podpisany przez właściciela przesyłki (właścicielem przesyłki w przypadku doręczenia jest odbiorca, w przypadku zwrotu – nadawca). Zgodnie z art. 75 ust. 3 pkt 2b ustawy Prawo przewozowe roszczenia przeciwko przewoźnikowi z tytułu utraty, ubytku czy uszkodzenia przesyłki przysługują nadawcy lub odbiorcy zależnie od tego, któremu z nich przysługuje prawo rozporządzania przesyłką.

Platforma logistyczna musi mieć pełnomocnictwo, wystawione: 

  • w przypadku zagubienia: przez nadawcę przesyłki;
  • w przypadku uszkodzenia: jeśli paczka została doręczona, dokument wypełnia odbiorca, jeśli zwrócona – dokument wypełnia nadawca;
  • w przypadku nieterminowego doręczenia: jeśli paczka została doręczona, dokument wypełnia odbiorca, jeśli zwrócona – dokument wypełnia nadawca.

Jak złożyć reklamację usługi kurierskiej, realizowanej przez platformę logistyczną?

Wysyłając paczkę za pośrednictwem platformy logistycznej Klienci mogą skorzystać nie tylko z atrakcyjnych stawek za przesyłkę oraz innych udogodnień, ale również wygodnie i w prosty sposób złożyć reklamację usługi kurierskiej przez dedykowany formularz. Składanie reklamacji przez formularz reklamacyjny przyspiesza realizację zgłoszenia oraz minimalizuje ryzyko złożenia niekompletnej reklamacji – formularz zawiera obowiązkowe do wypełnienia pola oraz wymaga dołączenia niezbędnych dla typu reklamacji załączników.

Jak złożyć reklamację usługi kurierskiej?

Poprawne złożenie reklamacji usługi kurierskiej często może być problematyczne, przez co nie ma takiej skuteczności, jaką życzyłaby sobie osoba składająca reklamację. Teraz wszystkie formalności można załatwić z pomocą wygodnego, prostego systemu reklamacyjnego!

Uszkodzona przesyłka, zagubiona paczka, dopłata za przesyłkę czy nieterminowa realizacja doręczenia to najczęstsze powody składania reklamacji na usługi kurierskie. Każda reklamacja wymaga nie tylko szczegółowego opisu powodu jej składania, ale również dołączenia niezbędnej dokumentacji. To wszystko może być skomplikowane dla kogoś, kto składa reklamację na usługi kurierskie pierwszy raz lub robi to bardzo rzadko. W dodatku często nieprawidłowe złożenie reklamacji (np. źle przygotowana treść zgłoszenia reklamacyjnego) może wpływać na decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. 

W takich sytuacjach Klientom Bliskapaczka.pl z pomocą przychodzi specjalny system reklamacyjny, który w dużej mierze upraszcza składanie wniosku reklamacyjnego oraz podpowiada, co do niego dołączyć. Z systemu reklamacyjnego Bliskapaczka mogą skorzystać Klienci, którzy nadali konkretną przesyłkę za pośrednictwem naszej platformy (z wyłączeniem umów własnych oraz InPost OLX po 10 stycznia 2022).

Jak działa system reklamacyjny w Bliskapaczka.pl?

System reklamacyjny w Bliskapaczka.pl – w zależności od Przewoźnika oraz powodu składania reklamacji, wyświetla Klientowi wszystkie niezbędne do załączenia dokumenty, jak również – w stosownych komunikatach – informuje go, co powinno być zawarte w treści zgłoszenia reklamacyjnego. Dzięki temu składając reklamację za pośrednictwem systemu reklamacyjnego Bliskapaczka.pl Klienci mogą uniknąć sytuacji, w której sposób złożenia reklamacji jest nieprawidłowy, a wniosek – niekompletny. W ten sposób znacznie skraca się również sam proces reklamacyjny. 

Jak złożyć reklamację usługi kurierskiej w Bliskapaczka.pl?

Aby złożyć reklamację za pośrednictwem systemu reklamacyjnego Bliskapaczka.pl, konieczne jest zalogowanie się do Panelu Klienta. Po zalogowaniu do Panelu należy wyszukać zlecenie, dla którego jest potrzeba złożenia reklamacji i kliknąć „Szczegóły zlecenia”.

System przenosi do zakładki ze szczegółami przesyłki, w której widnieje przycisk „REKLAMACJE”. Klikając przycisk pojawi się informacja dotycząca możliwości składania reklamacji oraz przycisk „ZŁÓŻ REKLAMACJĘ”, który przenosi wprost do formularza reklamacyjnego. 

Wypełniając formularz reklamacyjny, w zależności od wybranego przewoźnika, system podpowiada, jaką dokumentację trzeba dołączyć do wniosku reklamacyjnego oraz w jaki sposób go wypełnić, aby reklamacja została rozpatrzona. Dodatkowo z poziomu złożonej już reklamacji będzie możliwość prowadzenia korespondencji w tej konkretnej sprawie – np. prośby o uzupełnienie braków dokumentacyjnych czy informacje o podjętych decyzjach. 

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia reklamacji?

Przewoźnicy mają różne wymagania dotyczące składania reklamacji na ich usługi. Wypełniając formularz reklamacyjny, w zależności od wybranego przewoźnika, system podpowiada, jaką dokumentację trzeba dołączyć do wniosku reklamacyjnego oraz w jaki sposób go wypełnić, aby reklamacja została rozpatrzona. Poniżej znajduje się lista informacji, jakie są wymagane  i dokumentów oraz pliki do pobrania. 

Informujemy, że w szczególnych przypadkach przewoźnik może zidentyfikować potrzebę przedłożenia dodatkowych informacji lub dokumentów innych, niż te wymienione powyżej. W takiej sytuacji zwrócimy się do Ciebie z prośbą o uzupełnienie zgłoszenia w terminie 14 dni.

Orlen Paczka

Reklamacja z tytułu zagubienia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, kwoty roszczenia, numeru rachunku do wypłaty odszkodowania, opisu zgłoszenia reklamacyjnego, szczegółowego opisu zawartości oraz zapakowania przesyłki.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

  • Pełnomocnictwo
  • Oświadczenie VAT
  • Potwierdzenie nadania przesyłki z podpisem kuriera
  • Kopia dokumentu poświadczającego wartość towaru (np.: faktura vat, paragon, potwierdzenie przelewu, potwierdzenie zamówienia, kosztorys wytworzenia, faktura naprawy towaru, potwierdzenie zakończenia transakcji).

Reklamacja z tytułu uszkodzenia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, kwoty roszczenia, numeru rachunku do wypłaty odszkodowania, opisu zgłoszenia reklamacyjnego, szczegółowego opisu zawartości oraz zapakowania przesyłki.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

  • Oświadczenie VAT
  • Kopia dokumentu poświadczającego wartość towaru (np. faktura vat, paragon, potwierdzenie przelewu, potwierdzenie zamówienia, kosztorys wytworzenia, faktura naprawy towaru, potwierdzenie zakończenia transakcji).
  • Kopia protokołu szkodowego (w przypadku braku protokołu, oświadczenie o szkodzie podpisane przez Odbiorcę).
  • Zdjęcia uszkodzeń przedstawiające:  opakowanie zewnętrzne, zabezpieczenie wewnętrzne przesyłki, uszkodzenie zawartości.

Reklamacja z tytułu nieterminowego doręczenia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, opisu zgłoszenia reklamacyjnego.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

 

Poczta Polska/Pocztex

Reklamacja z tytułu zagubienia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, kwoty roszczenia, numeru rachunku do wypłaty odszkodowania, opisu zgłoszenia reklamacyjnego, szczegółowego opisu zawartości oraz zapakowania przesyłki.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

  • Pełnomocnictwo
  • Oświadczenie VAT
  • Potwierdzenie nadania przesyłki
  • Kopia dokumentu poświadczającego wartość towaru (np. faktura vat, paragon, potwierdzenie przelewu, potwierdzenie zamówienia, kosztorys wytworzenia, faktura naprawy towaru, potwierdzenie zakończenia transakcji).
  • Zgłoszenie szkody – roszczenie powyżej 100 zł. 

Reklamacja z tytułu uszkodzenia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, kwoty roszczenia, numeru rachunku do wypłaty odszkodowania, opisu zgłoszenia reklamacyjnego, szczegółowego opisu zawartości oraz zapakowania przesyłki.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

  • Pełnomocnictwo
  • Oświadczenie VAT
  • Kopia dokumentu poświadczającego wartość towaru (np. faktura vat, paragon, potwierdzenie przelewu, potwierdzenie zamówienia, kosztorys wytworzenia, faktura naprawy towaru, potwierdzenie zakończenia transakcji).
  • Kopia protokołu szkodowego (w przypadku braku protokołu, oświadczenie o szkodzie podpisane przez Odbiorcę).
  • Zgłoszenie szkody – roszczenie powyżej 100 zł.
  • Zdjęcia uszkodzeń przedstawiające:  opakowanie zewnętrzne, zabezpieczenie wewnętrzne przesyłki, uszkodzenie zawartości.

Reklamacja z tytułu nieterminowego doręczenia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, opisu zgłoszenia reklamacyjnego.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

 

DPD

Reklamacja z tytułu zagubienia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, kwoty roszczenia, numeru rachunku do wypłaty odszkodowania, opisu zgłoszenia reklamacyjnego, szczegółowego opisu zawartości oraz zapakowania przesyłki.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

  • Pełnomocnictwo
  • Potwierdzenie nadania przesyłki
  • Kopia dokumentu poświadczającego wartość towaru (np. faktura vat, paragon, potwierdzenie przelewu, potwierdzenie zamówienia, kosztorys wytworzenia, faktura naprawy towaru, potwierdzenie zakończenia transakcji).

Reklamacja z tytułu uszkodzenia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, kwoty roszczenia, numeru rachunku do wypłaty odszkodowania, opisu zgłoszenia reklamacyjnego, szczegółowego opisu zawartości oraz zapakowania przesyłki.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

  • Pełnomocnictwo
  • Kopia dokumentu poświadczającego wartość towaru (np. faktura vat, paragon, potwierdzenie przelewu, potwierdzenie zamówienia, kosztorys wytworzenia, faktura naprawy towaru, potwierdzenie zakończenia transakcji).
  • Protokół szkody
  • Opcjonalnie zdjęcia uszkodzeń przedstawiające:  opakowanie zewnętrzne, zabezpieczenie wewnętrzne przesyłki, uszkodzenie zawartości.

Reklamacja z tytułu nieterminowego doręczenia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, opisu zgłoszenia reklamacyjnego.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

 

FedEx

Reklamacja z tytułu zagubienia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, kwoty roszczenia, numeru rachunku do wypłaty odszkodowania, opisu zgłoszenia reklamacyjnego, szczegółowego opisu zawartości oraz zapakowania przesyłki.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

  • Potwierdzenie nadania przesyłki
  • Kopia dokumentu poświadczającego wartość towaru (np. faktura vat, paragon, potwierdzenie przelewu, potwierdzenie zamówienia, kosztorys wytworzenia, faktura naprawy towaru, potwierdzenie zakończenia transakcji).

Reklamacja z tytułu uszkodzenia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, kwoty roszczenia, numeru rachunku do wypłaty odszkodowania, opisu zgłoszenia reklamacyjnego (opisu uszkodzenia opakowania zewnętrznego, opisu uszkodzenia zabezpieczeń wewnętrznych, opisu uszkodzenia zawartości, ilość uszkodzonego towaru (opis precyzyjny), nazwa, model, numer towaru objętego reklamacją), szczegółowego opisu zawartości oraz zapakowania przesyłki.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

  • Kopia dokumentu poświadczającego wartość towaru (np. faktura vat, paragon, potwierdzenie przelewu, potwierdzenie zamówienia, kosztorys wytworzenia, faktura naprawy towaru, potwierdzenie zakończenia transakcji).
  • Protokół szkody
  • Opcjonalnie zdjęcia uszkodzeń przedstawiające:  opakowanie zewnętrzne, zabezpieczenie wewnętrzne przesyłki, uszkodzenie zawartości.

Reklamacja z tytułu nieterminowego doręczenia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, opisu zgłoszenia reklamacyjnego.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

  • Kopia listu przewozowego

 

InPost

Reklamacja z tytułu zagubienia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, kwoty roszczenia, numeru rachunku do wypłaty odszkodowania, opisu zgłoszenia reklamacyjnego, szczegółowego opisu zawartości oraz zapakowania przesyłki.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

  • Potwierdzenie nadania przesyłki z podpisem kuriera
  • Kopia dokumentu poświadczającego wartość towaru (np. faktura vat, paragon, potwierdzenie przelewu, potwierdzenie zamówienia, kosztorys wytworzenia, faktura naprawy towaru, potwierdzenie zakończenia transakcji).

Reklamacja z tytułu uszkodzenia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, kwoty roszczenia, numeru rachunku do wypłaty odszkodowania, opisu zgłoszenia reklamacyjnego, szczegółowego opisu zawartości oraz zapakowania przesyłki.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

  • Kopia dokumentu poświadczającego wartość towaru (np. faktura vat, paragon, potwierdzenie przelewu, potwierdzenie zamówienia, kosztorys wytworzenia, faktura naprawy towaru, potwierdzenie zakończenia transakcji).
  • Protokół szkody
  • Zdjęcia uszkodzeń przedstawiające:  opakowanie zewnętrzne, zabezpieczenie wewnętrzne przesyłki, uszkodzenie zawartości.

Reklamacja z tytułu nieterminowego doręczenia

W formularzu reklamacyjnym wymagane jest podanie: numeru przesyłki, opisu zgłoszenia reklamacyjnego.

Dokumenty, które należy dołączyć do reklamacji:

  • Kopia listu przewozowego
Jak spakować przesyłkę?

Nadawany towar należy zapakować w karton lub kopertę. Do przewozu przyjmowane są jedynie przesyłki standardowe zapakowane w kopertę lub prostopadłościenny karton. Opony oraz koła muszą zostać również zapakowane w regularną bryłę prostopadłościennego kartonu.

Fit to travel – standard pakowania i zabezpieczania przesyłek w usłudze FedEx

Fit to Travel

Celem firmy FedEx jest ciągłe dążenie do podnoszenia jakości świadczonych usług poprzez terminowe doręczenia przesyłek, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Jednym z rozwiązań wspierających działania w obszarze jakości usług i bezpieczeństwa pracowników oraz współpracowników jest standard Fit to Travel, który wprowadzony został dla przesyłek FedEx.

Określenie Fit to Travel dotyczy paczki lub palety zapakowanej w wytrzymałe opakowanie, odpowiednie do jej rozmiarów i wagi w taki sposób, aby w transporcie nie stwarzała zagrożenia dla innych przesyłek oraz dla bezpieczeństwa pracowników i kurierów FedEx. Przesyłka jest oznaczona odpowiednimi naklejkami, zawiera uzupełniony list przewozowy, a wnętrze paczki wypełnione jest materiałem amortyzującym, który zapobiega przemieszczaniu się transportowanych towarów wewnątrz opakowania. Jeśli przesyłka nie spełnia kryteriów Fit to Travel ze względu na swoje właściwości lub sposób przygotowania, zostaje zakwalifikowana jako Unfit to Travel i nie może zostać przyjęta do transportu.

Przesyłka Unfit to Travel to przesyłka, która nie spełnia kryteriów Fit to Travel i nie może być przyjęta do transportu siecią FedEx, niezależnie od tego czy jest to przesyłka standardowa czy niestandardowa.

Poniżej załączamy instrukcje i zasady dotyczące paczek Fit to Travel.

Jak pakować przesyłki – wskazówki i porady.
Przygotuj przesyłkę w 5 krokach.

Uwaga!

Do 15 listopada 2020 r. będzie obowiązywał okres przejściowy, a po jego zakończeniu w momencie gdy opakowanie przesyłki nie będzie spełniało wymogów Fit to Travel, może dojść do odmowy przyjęcia przesyłki do transportu lub zaproponowane zostanie alternatywne rozwiązanie.

Czym jest przesyłka niestandardowa?

Elementem niestandardowym nazywane są takie cechy paczki jak nietypowy kształt lub opakowanie, które powodują, że charakteryzujące się nimi przesyłki są trudniejsze w przewozie i sortowaniu.

Do elementów niestandardowych są zaliczane przedmioty:

  • opakowane w zewnętrzne kontenery wysyłkowe wykonane z metalu lub drewna;
  • o kształcie cylindrycznym, takie jak: beczki, bębny, wiadra;
  • o kształcie okrągłym, owalnym, nieregularnych kształtach, z wystającymi elementami;
  • o lepkiej powierzchni, uniemożliwiającą swobodne zsuwanie się;
  • których zawartość stanowią luźne, ciężkie elementy lub płyny (w tym chemikalia);
  • zawierające ostre lub wystające elementy;
  • o przesuniętym środku ciężkości lub łatwo się przewracają;
  • które nie mogą być sortowane za pomocą sortera mechanicznego ze względu na rozmiar, nieregularny kształt lub delikatną zawartość;
  • opony, które nie są całkowicie zamknięte w opakowaniu zewnętrznym z tektury falistej (UPS) lub nie są zapakowane zgodnie z instrukcją pakowania opon Przewoźnika (instrukcja DPD; instrukcja FedEx; instrukcja Poczta Polska);
  • paczki oklejone etykietą Ostrożnie lub Góra-dół (UPS, Poczta Polska);
  • paczki składające się z dwóch odrębnych części połączonych w jedną całość np. za pomocą folii stretch, taśmy;
  • paczki owinięte folią stretch w sytuacji kiedy folia wywołuje zniekształcenie opakowania lub uniemożliwia swobodne przesuwanie paczki na sorterze (DPD, UPS, FedEx)
  • paczki owinięte folią stretch (Poczta Polska);
  • paczki, których wymiary przekraczają dozwolone w usłudze danego Przewoźnika.

Przewoźnik może także naliczyć dodatkową opłatę za obsługę dla każdej paczki, która w jego ocenie będzie wymagała specjalnej obsługi.

Jeśli nie wiesz, czy twoja paczka jest elementem niestandardowym, skontaktuj się przed zamówieniem usługi z biurem obsługi klienta serwisu telefonicznie (71 75 00 310) lub mailowo.

Czy moja przesyłka jest ubezpieczona?

Wszystkie przesyłki są ubezpieczone w ramach opłaty usługi standardowej:

Paczka w RUCH-u do kwoty 300 zł.
Paczki Poczty Polskiej do kwoty 1 000 zł.
Paczki InPost do kwoty 500 zł.
Paczki DPD Pickup do kwoty 1 000 zł.
Paczki UPS Access Point do kwoty 323 zł.

 

Czy mogę zapłacić za przesyłkę przy nadaniu lub odbiorze paczki?

Koszt zleceń składanych za pośrednictwem serwisu Bliskapaczka.pl pokrywa Zleceniodawca. Płatności za zlecenia nie mogą być regulowane podczas zdania przesyłki w punkcie ani przy odbiorze paczki przez Odbiorcę.

Jak rozliczana jest opłata za zwrot przesyłki niedoręczonej?

Opłata za zwrot przesyłki niedoręczonej wynosi zgodnie z cennikiem 100% opłaty podstawowej i rozliczana jest na podstawie wystawionej przez serwis faktury.
Przy odbiorze zwrotnej paczki w punkcie lub urzędzie, nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty.

W przypadku usługi Poczty Polskiej, gdy zwrotna przesyłka nie zostanie odebrana przez Nadawcę, nastąpi skierowanie jej do Wydziału Niedoręczalnych Przesyłek. Ponowne skierowanie przesyłki do Nadawcy możliwe jest w wyniku uznanej reklamacji lub na podstawie pisemnej dyspozycji. W takiej sytuacji opłata za zwrot pobierana jest przy odbiorze paczki w urzędzie, zgodnie z oficjalnym cennikiem Poczty Polskiej.

Jak długo ważna jest etykieta?

Ważność etykiety uzależniona jest od Przewoźnika:

Paczka w RUCH-u 14 dni.
Paczki Poczty Polskiej 7 dni.
Paczki InPost 30 dni.
Paczki DPD Pickup 14 dni.
Paczki UPS Access Point 30 dni.

Jaki jest termin realizacji zleceń?

Zlecenia są przyjmowane i realizowane przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Doniesienie przesyłki do punktu nadawczego możliwe jest zaraz po uzyskaniu etykiety do wysyłki (w godzinach urzędowania punktu nadawczego).

Czas transportu (czas przewozu pomiędzy punktem nadawczym i odbiorczym):Paczka w RUCH-u: Dostarczane są w dni robocze do punktów odbioru najpóźniej w czwartym dniu roboczym po dniu nadania.
Paczki Poczty Polskiej: Doręczenie do punktu odbioru w dni robocze, najpóźniej w trzecim dniu po dniu nadania, pod warunkiem nadania do godziny 15:00 w placówce pocztowej.
Jeżeli przesyłkę nadasz w dniu roboczym nie później niż do godziny 15:00, gwarantujemy doręczenie najpóźniej w drugim dniu roboczym po dniu nadania.
Paczki InPost: Doręczenie do paczkomatu odbiorczego do 48 godzin (2 dni roboczych) na terenie całego kraju od dnia nadania.
Paczki DPD Pickup: Przewidywany termin doręczenia do punktu odbioru to następny dzień roboczy, jednak nie później niż w piątym dniu roboczym po dniu nadania.
Paczki UPS Access Point: Przewidywany termin doręczenia to następny dzień roboczy. Termin nie jest gwarantowany.

Termin odbioru paczki z punktu odbiorczego:
Paczka w RUCH-u: Odbiór przesyłki z punktu odbioru musi nastąpić w ciągu 5 dni roboczych
Paczki Poczty Polskiej: Przesyłkę nadaną z opcją Odbiór w punkcie można odebrać:
– w punkcie odbioru będącym placówką pocztową przez 7 dni kalendarzowych,
– w punkcie partnerskim przez 6 dni kalendarzowych,
Paczki w usłudze UPS Access Point należy odebrać w ciągu 10 dni od doręczenia do punktu.
Paczki InPost: Odbiór przesyłki musi nastąpić w ciągu 48 godzin od umieszczenia jej w paczkomacie odbiorczym.
Paczki DPD Pickup: Podjęcie przesyłki z punktu odbioru Pickup musi nastąpić w ciągu maksymalnie 7 dni.

Czas na odbiór liczony jest od dnia następnego po dniu przekazania zawiadomienia sms lub e-mail.

Korzystanie z serwisu
Jak zamówić przesyłkę?

Po założeniu konta Użytkownika przejdź do formularza nadania w zakładce Wyślij przesyłkę.

Uzupełnij dane odbiorcy, nadawcy i informacje o paczce. Na ich podstawie utworzymy list przewozowy.

List przewozowy do zlecenia zostanie wysłany w wiadomości e-mail do Zleceniodawcy/Nadawcy, będzie również dostępny w zarządzaniu przesyłkami. Jednocześnie do wybranego przez ciebie Operatora (RUCH S.A., Poczta Polskia S.A., InPost Sp. Z o.o., DPD Pickup Sp. Z o. o. lub UPS Access Point Sp. Z o. o.) wyślemy informację o zleceniu.

UWAGA! Pamiętaj o wydrukowaniu listu przewozowego.

Zalecamy aby paczki nadawać w punkcie po odczekaniu około 2 godzin, aby wszystkie informacje zostały zaczytane w systemie Przewoźnika.

W jaki sposób mogę rozliczać się za usługi?
Możesz opłacać każde zamówienie osobno korzystając z szybkich płatności PayU. Rozpoczniemy realizację Twojego zamówienia niezwłocznie po otrzymaniu wpłaty (zwykle trwa to około 5-10 min).
Oferujemy też możliwość rozliczenia na podstawie wystawianej przez nas raz w miesiącu faktury VAT.  Aby rozliczać się w ten sposób, prześlij nam skany dokumentów rejestracyjnych firmy (nadanie NIP, REGON oraz KRS lub wpis do EDG) lub skan dowodu osobistego jeśli masz konto założone na dane prywatne. Nasz adres: biuro@bliskapaczka.pl.
Co zrobić, gdy zapomnę hasła do logowania?

Skorzystaj z opcji odzyskiwania hasła.

Czy jednorazowo mogę zapłacić za więcej niż jedno zlecenie?

Tak. Po podaniu danych zlecenia kliknij w przycisk Zapisz szkic (zamiast Zatwierdź).

Po wprowadzeniu wszystkich zamówień przejdź do zakładki Przesyłki. Dokonaj zbiorczej płatności poprzez zaznaczenie dowolnej ilości zleceń oraz kliknięcie w Potwierdź zaznaczone, następnie w Potwierdź zakup.

Jak anulować zlecenie?

Zlecenie złożone za pośrednictwem Bliskapaczka.pl można samodzielnie anulować do momentu nadania paczki w punkcie.
W menu bocznym w sekcji Przesyłki przy danym zleceniu dostępna jest opcja Anuluj.

Zwrot wpłaconych za zlecenie środków, realizowany jest w ciągu 48 godzin na rachunek, z którego opłata wpłynęła.

Dyspozycję można wysłać również na adres: biuro@bliskapaczka.pl. Konsultant anuluje Twoje zlecenie i potwierdzi jego usunięcie w wiadomości zwrotnej.

Jak użytkownik OLX ma uaktywnić konto na bliskapaczka.pl?

Użytkownicy, którzy już skorzystali z wysyłki przez OLX posiadają automatycznie utworzone konta w serwisie bliskapaczka.pl. Wystarczy, że na stronie bliskapaczka.pl wejdziesz w zakładkę LOGOWANIE, a następnie skorzystasz z opcji NIE PAMIĘTAM HASŁA. Przekieruje Cię do strony resetowania hasła: https://bliskapaczka.pl/profil/resetuj-haslo gdzie wystarczy, że wpiszesz taki sam adres e-mail, jakim posługujesz się w serwisie OLX.

Gdzie mogę sprawdzić status moich przesyłek?

Status swoich przesyłek, możesz sprawdzić w trzech miejscach. Pierwszym z nich jest strona główna serwisu bliskapaczka.pl. Na głównej stronie jest możliwość monitorowania przesyłki po wpisaniu listu przewozowego. Drugim sposobem jest zalogowanie się do serwisu bliskapaczka.pl w zakładce PRZESYŁKI/WSZYSTKIE możesz sprawdzić status wszystkich swoich wysłanych przesyłek. Trzecim sposobem jest wejście na stronę Przewoźnika i skorzystanie z jego strony monitorowania paczek.

Czy mogę wysłać przesyłkę OLX bez pobrania?

Tak, bezpośrednio na portalu OLX należy dodać do ogłoszenia o sprzedaży opcję przesyłki. Za zakup wraz z kosztami przesyłki płaci Kupujący.
Szczegółowy opis i instrukcję znajdziesz na stronie OLX (https://pomoc.olx.pl/hc/pl/articles/360012357179-Sprzedaj-z-dostaw%C4%85-instrukcja-dla-Sprzedaj%C4%85cego).

 

 

Dlaczego Alsendo przesyła mi fakturę za przesyłki z OLX?

Serwis bliskapaczka.pl, który współpracuje z serwisem OLX w sprawie przesyłek, należy do firmy Alsendo sp. z o. o. W związku z tym, faktury są wystawiane przez główny podmiot realizujący usługę tj. Alsendo sp. z o. o.

Faktury są rozliczane pomiędzy OLX a Alsendo sp. z o. o.
Sprzedawca z OLX otrzymuje dokument tylko w celach formalnych bez konieczności opłacania.

Jak sprawdzić jaki numer rachunku bankowego wprowadziłem do zwrotu pobrania w przesyłce OLX?

Numer rachunku bankowego, możesz sprawdzić kontaktując się e-mailowo z obsługą OLX lub samodzielnie na stronie bliskapaczka.pl. Wystarczy, iż zalogujesz się danymi z OLX w serwisie bliskapaczka.pl. W zakładce PRZESYŁKI/WSZYSTKIE możesz wejść w szczegóły zlecenia. Będzie podany numer rachunku bankowego, na który zwrócimy Ci pieniądze wpłacone przez Odbiorcę.

Do góry